[Strefa Biznesu] Sygnalista musi być chroniony przed odwetem pracodawcy – uważa Bruksela. Spóźniony, polski projekt ustawy budzi jednak wątpliwości ekspertów

23 kwietnia 2024

Rząd w Warszawie, mając świadomość grożących Polsce kar za kolejne opóźnienia, spieszy się z wdrożeniem tzw. ustawy o sygnalistach. Przepisy, do uchwalenia których zobowiązana jest Polska jako członek Unii Europejskiej, mają chronić osoby zgłaszające nieprawidłowości prawne w miejscach pracy. Eksperci wychwycili jednak błędy w kwietniowym projekcie, który miał uspokoić Komisję Europejską. Te mogą okazać się równie kosztowne jak złość Brukseli na opieszałość polskich legislatorów.

Czytaj dalej

[Forbes] Ustawa o ochronie sygnalistów to wyzwanie dla sektora publicznego i biznesu. Zwłaszcza dla średnich firm

17 kwietnia 2024

Polska ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów) ma za zadanie implementować unijną dyrektywę 2019/1937. Termin wdrożenia tej regulacji upłynął już 17 grudnia 2021 roku – obecnie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej toczy się postępowanie przeciwko Polsce w tym zakresie. Dlatego też podejmowane są pilne próby przyjęcia ustawy, co niestety grozi pojawieniem się błędów i niedopatrzeń

Czytaj dalej

[Gazeta Ubezpieczeniowa] Jaką dokumentację ochrony danych osobowych powinni mieć agent i broker?

26 lutego 2024

Wielu agentów i brokerów poszukuje informacji, w jaki sposób powinni realizować
zgodność z RODO, które stosowane jest już od ponad pięciu lat (od 25 maja 2018 r.).
Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, które zostaną przybliżone
w niniejszym artykule.

Czytaj dalej

[Gazeta Ubezpieczeniowa] Jak multiagent powinien prawidłowo przeprowadzić APK?

19 czerwca 2023

Pomimo niemalże pięciu lat obowiązywania obecnych regulacji realizacja tego obowiązku sprawia nadal wiele kłopotów w praktyce.

Czytaj dalej

[Miesięcznik Ubezpieczeniowy] Nadzór nad agencją ubezpieczeniową. Dylematy i wyzwania

20 kwietnia 2023

Branża ubezpieczeniowa stoi przed coraz poważniejszym dylematem regulacyjnym związanym ze zwiększającą się liczbą norm, do których powinna się dostosować oraz związaną z tym wzmożoną aktywnością organów nadzorczych, które mają instrumenty do surowego karania naruszeń prawa.

Czytaj dalej

[Gazeta Ubezpieczeniowa] Koalicja na rzecz zgodności pomaga agentom oswoić regulacje

6 lutego 2023

Rozmowa z Remigiuszem Szczechowiczem z Insly, Tomaszem Klemtem z Kancelarii Radcy Prawnego Tomasz Klemt i Jakubem Dziedzicem z JD Compliance.

Czytaj dalej

[Tomasz Klemt] Procedury decyzyjne Unii Europejskiej. Wydanie 2

12 maja 2022

Rozdział 8. Między prawem pierwotnym a pochodnym – zawieranie umów międzynarodowych przez Unię Europejską. ISBN: 978-83-7627-210-8. Data wydania: 03/2022.

Czytaj dalej

[Prawo.pl] Dodatek za przydział mobilizacyjny – promowanie pracowników czy ukryta podwyżka?

22 kwietnia 2022

Od 120 do 200 zł rocznie dodatku za pracowniczy przydział mobilizacyjny – tyle dostaną pracownicy resortu obrony narodowej. Bez ogłoszonej mobilizacji i czasu wojny. Najwięcej zyskają wyżsi rangą urzędnicy i kierownicy. Według MON, to promowanie pracowników, na których został nałożony obowiązek obrony Ojczyzny. Wątpliwości budzi brak takiego dodatku dla innych pracowników z przydziałami.

Czytaj dalej

[Sądeczanin] Sądeckie firmy mogą nagle zostać bez pracowników. I to z dnia na dzień

8 marca 2022

Z dnia na dzień pracownicy mogą zniknąć z roboty i jedyne co muszą zrobić to poinformować, że biorą urlop bezpłatny. Niewykluczone, że z takim problemem będą się teraz mierzyć sądeckie firmy czy urzędy, które zatrudniają żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wszystko przez wojnę na Ukrainie. Terytorialsi w każdej chwili mogą być wezwani do jednostki i dopiero wtedy pracodawca dowie się, że zatrudnia żołnierzy, bo wcześniej nie ma prawa o to pytać.

Czytaj dalej

[Prawo.pl] Firma nie wie, że zatrudnia żołnierzy WOT. I nagle może zostać bez pracowników

4 marca 2022

Firmy muszą być gotowe na niespodziewane zmiany w funkcjonowaniu, spowodowane wojną w Ukrainie. Może się bowiem okazać, że w pracy nie pojawią się żołnierze WOT powołani do natychmiastowego stawiennictwa, i z pracodawcą skontaktują się tylko w sprawie urlopu bezpłatnego. Zdaniem prawników, dopiero wtedy pracodawca dowie się, że ma żołnierzy, bo wcześniej nie ma prawa o to pytać.

Czytaj dalej